Aktualności

Wizyta Juliusza Kuleszy ps. Julek w…

W dniu 3 października 2018 r. gościliśmy wraz z żołnierzem AK i uczestnikiem walk powstańczych na terenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych - Juliuszem Kuleszą ps. Julek, w Zespole Szkół Specjalnych...

06-11-2018

Czytaj więcej

Jubileusz 90tych urodzin Juliusza K…

W dniu 18 maja 2018 r. z inicjatywy Fundacji „Reduta PWPW – Fundacja na rzecz obrony pamięci historii Polski” w Sali Senatorskiej Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość jubileuszu...

28-05-2018

Czytaj więcej

Piknik Powstańczy Fundacji Reduta P…

 Uhonorowanie i upamiętnienie bohaterów narodowych było głównym celem zorganizowanego w niedzielę Pikniku Powstańczego z okazji 73. Rocznicy Powstania Warszawskiego.  Całodzienna impreza odbyła się na Skwerze I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego w...

15-09-2017

Czytaj więcej

Piknik Powstańczy Fundacji Reduta P…

  Zapraszamy do obejrzenia sondy przeprowadzonej wśród uczestników tegorocznego Pikniku Powstańczego zorganizowanego przez Fundację Reduta PWPW.   10 września br. na Skwerze I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego w Warszawie Fundacja Reduta PWPW przygotowała...

15-09-2017

Czytaj więcej

Piknik Powstańczy 10 września 2017

10 września br., Fundacja Reduta PWPW przygotowuje się do organizacji kolejnego Piknik Powstańczego dla mieszkańców Warszawy oraz wszystkich zainteresowanych osób na Skwerze I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego w Warszawie, obok Multimedialnego Parku...

21-08-2017

Czytaj więcej

Zostało ośmioro z sześciuset obrońc…

​Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. oddała hołd obrońcom Reduty PWPW. W uroczystościach wzięli udział ostatni z żyjących jeszcze uczestników dramatycznych walk, które trwały od drugiego do 28 sierpnia 1944 roku...

04-08-2017

Czytaj więcej

Opowieść '44 cz. I "W bój pójd…

„OPOWIEŚĆ '44” to pełny jak nigdy dotąd - wyśpiewany i zagrany - obraz powstańczej Warszawy. Nowy historyczno-edukacyjny projekt muzyczny Fundacji Sztafeta i Wytwórni Muzycznej MTJ, związany z powstaniem warszawskim to...

04-08-2017

Czytaj więcej

POLSKA WIELKI PROJEKT

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych może być dobrym przykładem łączenia tradycji i innowacyjności – stwierdził członek Zarządu PWPW S.A. Robert Malicki podczas VII Kongresu Polska Wielki Projekt Wolność – polski projekt...

29-06-2017

Czytaj więcej

Uroczystości 2 sierpnia 2016

Wytwórnia oddała hołd Powstańcom  2 sierpnia 2016 r., dokładnie 72 lata po odbiciu przez Powstańców Warszawskich kompleksu PWPW z rąk okupanta niemieckiego, zarząd i pracownicy Wytwórni oddali hołd żołnierzom walczącym w...

06-06-2017

Czytaj więcej

 Uhonorowanie i upamiętnienie bohaterów narodowych było głównym celem zorganizowanego w niedzielę Pikniku Powstańczego z okazji 73. Rocznicy Powstania Warszawskiego. 

Całodzienna impreza odbyła się na Skwerze I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego w Warszawie, obok Multimedialnego Parku Fontann. Wydarzenie okazało się bardzo atrakcyjne dla tysięcy dzieci z rodzicami, młodzieży oraz starszych uczestników.

Już od rana wzdłuż ul. Sanguszki i Rybaki trwał pokaz sprzętu używanego przez służby mundurowe (m.in. wojskowego) np. czołgów i motocykli oraz sprzętu z czasów II wojny światowej, Powstania Warszawskiego i strojów wojskowych z epoki.

W trakcie Pikniku odbyła się gra miejska, konkursy z wiedzy historycznej dla dzieci i młodzieży, a swoje stoiska zaprezentowały zaproszone instytucje i organizacje, wśród nich Policja, Straż Graniczna, Wojsko Polskie i Żandarmeria Wojskowa.

Na stoisku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. atrakcją była personalizacja kart dla dzieci, pokaz czerpania papieru, czy okolicznościowe nadruki wykonywane na historycznej maszynie dociskowej, tzw. bostonce.

Na popołudnie i wieczór zaplanowano koncerty. Dla młodszych uczestników wystąpiła „Arka Noego”, natomiast dla starszych Garwoliński Teatr Muzyczny „Od Czapy”, Contra Mundum oraz - jako gwiazda imprezy - zespół Luxtorpeda. Od 21:30 do północy na budynku PWPW przy ul. Rybaki 35 prezentowano widowisko multimedialne z wykorzystaniem techniki mappingu 3D.

Prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., Piotr Woyciechowski podziękował za udział w Pikniku Powstańczym wszystkim „licznie przybyłym” uczestnikom oraz wolontariuszom. Podkreślił, że była to druga impreza związana z obchodami rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego organizowana przez PWPW. Zapowiedział też przygotowania do kolejnych tego typu wydarzeń, które będą połączone z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

„PWPW S.A. wpisuje się w obchody programu +Niepodległa+, zaplanowane na lata 2017 – 2021 i w sposób czynny będzie w nich uczestniczyła. W 2019 roku przypada także setna rocznica istnienia Wytwórni” – powiedział prezes Piotr Woyciechowski.

Robert Wardak, członek Zarządu PWPW S.A. zwrócił uwagę, że głównym sponsorem tegorocznego Pikniku Powstańczego była spółka Energa S.A., a dzięki jej „dużemu zaangażowaniu” udało się Piknik „powiększyć ponad dwukrotnie”, czyli zwiększyć liczbę stoisk i atrakcji. „Chcemy, aby ten Piknik jednoczył ludzi wokół wspólnej historii, jaką było Powstanie Warszawskie, bez względu na oceny polityczne, do których każdy ma prawo” – powiedział Robert Wardak.

Robert Malicki, członek Zarządu PWPW S.A. odniósł się do kontestowanego przez niektórych obserwatorów określania imprezy „Piknikiem Powstańczym”, jako deprecjonującej ogrom tragedii Powstańców i mieszkańców Warszawy w 1944 roku. Robert Malicki przyznał, że „można o tym dyskutować”, jednak jego zdaniem obecna nazwa wydarzenia jest uzasadniona. „Myślę, że ci wszyscy, którzy walczyli, walczyli po to, żeby w Polsce mogło być normalnie, żeby Polacy mogli świętować swoje wielkie wydarzenia i wielkie rocznice w normalny sposób i radośnie” – podkreślił Robert Malicki.

Juliusz Kulesza, żołnierz Amii Krajowej i obrońca Reduty PWPW w 1944 roku przyznał, że imprezę można by nazwać „Piknikiem Pamięci”, a w jej opisie przypomnieć, że chodzi o upamiętnienie Powstania Warszawskiego i Jego bohaterów, jednak w obecnej nazwie nie widzi niczego niewłaściwego. A skoro dla niego nazwa jest właściwa, to – jak powiedział – „głosy niezwiązanych z tym (Powstaniem), to się kojarzą z określeniem, czy przysłowiem że ktoś jest pobożniejszy od papieża”.

Niczego niestosownego w nazwie „Piknik Powstańczy” nie dostrzega też Anna Żochowska, pełniąca funkcję prezesa Fundacji Sztafeta i kierująca zespołem Garwoliński Teatr Muzyczny „Od Czapy”. Zwróciła uwagę, że jest to przede wszystkim spotkanie rodzin, któremu towarzyszą m.in. koncerty. „Śpiewamy tutaj powstańcze piosenki i one są różne – i radosne i poważniejsze – natomiast dają nowy wymiar międzypokoleniowy” – powiedziała Anna Żochowska.

Robert Malicki poinformował CP PAP, że w budynku przy ul. Rybaki 35 zostanie wkrótce otwarte Muzeum PWPW. Rozpoczynają się także prace remontowe w schronie Prezydenta Ignacego Mościckiego, który znajduje się w podziemiach Wytwórni, a na koniec przyszłego roku zapowiedział otwarcie tzw. showroomu, w którym mają być prezentowane wszystkim zwiedzającym z kraju i zagranicy najnowocześniejsze technologie, jakimi posługuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Fundacja Reduta PWPW zorganizowała tegoroczny Piknik Powstańczy dla mieszkańców Warszawy oraz wszystkich zainteresowanych osób, przy wsparciu większej niż przed rokiem liczby sponsorów, a głównym partnerem była Grupa Energa.

 Piknik Powstańczy relacja videoRelacja z pikniku

Materiał powstał przy współpracy z PWPW S.A.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP